Чим монтувати ПНД трубу
Труби ПНД – це труби, виготовлені з поліетилену низького тиску. Слова низький тиск вказують на спосіб виготовлення виробів. Він полягає в тому, що розплавлені гранули поліетилену повільно протягують через фільєру під низьким тиском, завдяки чому труби набувають міцності та гнучкості.
ПНД труби дуже важливі, їх використовують у промисловості, на комунальних та господарських об'єктах. Труби ПНД дозволяють організувати магістралі різної протяжності. Вони підходять для внутрішнього та зовнішнього використання. До основних переваг таких виробів відносяться: стійкість до корозії, гідроударів, еластичність, невелика вага, екологічність та інші якості.
Способи монтажу ПНД труб
Однією з переваг ПНД труб є простота монтажу таких виробів. Існує кілька способів з'єднання труб ПНД, виконати які можуть як досвідчені, так і майстри-початківці. Найчастіше користуються трьома способами монтажу ПНД труб:
- використовуючи монтажні з'єднання (фітинги та фланці);
- за допомогою нероз'ємних з'єднань (деталей з нагрівальними елементами, для приварювання яких потрібен спеціальний зварювальний апарат);
- застосовуючи нероз'ємний зварний метод (де теж потрібний спеціальний зварювальний агрегат).
Кожен спосіб має свої переваги. Так, за допомогою зварювання одержують нероз'ємні з'єднання, які мають гарну міцність. Стики на базі фітингів не менш надійні плюс їх завжди можна демонтувати.
Використання роз'ємних елементів для ПНД труб
Роз'ємні фітинги дозволяють створити якісні з'єднання та монтувати ПНД трубу, не застосовуючи додаткове обладнання. При використанні такого способу монтажу застосовується ряд необхідних елементів.
- Труби ПНД необхідного діаметра та довжини.
- Фітинги потрібної конфігурації та сполучні фланці.
- Розтрубні з'єднання. Ці роз'ємні елементи використовуються у разі прокладання каналізаційного трубопроводу.
Що стосується фітингів, то найбільш популярні латунні. Їх цінують за високу міцність стику та корпусу, стійкість до корозії, малу електро- та теплопровідність, доступну вартість. Також можна використовувати пластикові фітинги та компресійні. Останній варіант переважно застосовується для труб з невеликим діаметром.
Процес з'єднання труб ПНД із застосуванням фітингів досить простий. Він здійснюється наступним чином:
- торці труб зрізаються спеціальним труборізом під кутом 90 градусів;
- на трубу наноситься позначка, яка показує рівень входу труби до упору у фітінг;
- кінці труб очищаються та змащуються, що дозволяє полегшити з'єднання;
- накидна гайка фітинга відкручується на 3-4 обороти;
- труба вставляється у фітинг до позначки, яка була нанесена раніше;
- затягується гайка.
Таке розбірне з'єднання дуже зручне у разі, коли потрібний локальний ремонт трубопроводу.
Електромуфтове зварювання
У цьому випадку кріплення деталей здійснюється з використанням фітингів, що мають нагрівальну спіраль. Застосовуючи цей метод, потрібно уважно ставитись до підготовки зрізів та дотримання часових інтервалів. Під час електромуфтового зварювання послідовність дій під час створення з'єднання зазвичай така:
- на першому етапі відрізають надлишки труби з урахуванням глибини муфти;
- проводиться відторцювання зрізу, забираються всі нерівності та шорсткості;
- краї труби вставляються у муфту;
- до електровиходів муфти підключається зварювальний апарат;
- виконується зварювання.
Тривалість операції монтажу залежить від діаметра та товщини стінок труби. Якщо розрахувати час неправильно, це може призвести до деформації лінії зварювання або стик залишиться не до кінця провареним. Даний спосіб монтажу труб досить простий та надійний. В основному його застосовують у системах водопостачання та газопостачання.
Нероз'ємне зварювання
Такий спосіб монтажу найбільш популярний при прокладанні промислових трубопроводів і з'єднання товстих труб від 5 мм і вище. Він дозволяє з'єднувати труби, що мають великий діаметр та мінімізувати брак. Для проведення робіт використовують зварювальний апарат, торцювальник та затискачі.
Монтаж відбувається у наступній послідовності:
- труби обрізаються під прямим кутом, забираються всі забруднення та задирки;
- необхідні кінці трубопроводу торцюються та затискаються кріпильними елементами;
- зрізи труб нагріваються зварювальним апаратом;
- деталі під тиском стикуються.
Вузлу потрібно дати охолонути, перевірити його візуальним способом, після чого він готовий до експлуатації.
Незалежно від того, який спосіб монтажу труб ПНД використовується, він повинен виконуватися за допомогою якісних складових та дотримання обраної технології. Правильний монтаж – запорука безперебійної роботи мережі, що виключає протікання, прориви та деформації трубопроводу.
Написати коментар